Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu

astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu 4 yıl, 6 ay önce #1150

• karadenizli
  • Taze Forumcu
  • Gönderiler: 11
  • 
Arkadaşlar, okula giriş: 12 Eylül 1988, Kıta görevi;30.08.1989, istifa : 17 Ekim 2011, Doğum Tarihim : 01 Ocak 1972 Kazai Rüşt Belgem var (07 Şubat 1989 tarihli) SGK ya ne zaman maaşlı emekliliği hak ederim dedim 14 Haziran 2014 diye cevap yazdı, istifa ettiğimtarihe kadar toplam 27yıl, 8 ay, 15 gün hizmetim var demiş, hangi yaşa tabi olduğum belirlenmesi için 23 Mayıs 2002 tarihine kadar (aslında 15 Haziran 2002 olması lazım öyle buldum bütün sitelerden sgk uzmanları görüşü) hizmetimide 17yıl 9 ay, 29 gün bulmuşlar dolayısı ile 48yaşa tabi çıkarmış, sorunum şu bu hesabı bende buldum AMA ben önce 18yaş altı sürem var kazai rüşt belgem kayıptı buldum gönderdim bu süreler hizmetten sayılırmı diye sordum bana kazai rüşt kararı var ise kişinin 18yaş altındaki sürelerden dolayı kurumumuz iştirakçisi sayılır diye cevap gelmişti. Bende kazai rüşt belgemide göndererek emekli olacağım tarihi sordum, bana göre okulumu saymamışlar diye düşünüyorum saysalar 47yaşa tabi olacağım, ben memurnette 1989lu bir astsubay arkadaşın sorusuna verilen cevap üzerine inceledim o arkadaşın 4 aylık kısmını okulun saymışlar çünkü kazai rüşt belgesi olmadığından diye, çeşitli mahkeme kararları, yorumlara bakıyorum sayılır görüyorum gerçi ben tekrardan SGK ya dilekçe yazacağım AMA Astsubay Sınıf Okulunda geçen süreler neye göre , hangi kanuna göre HİZMET ten sayılıyor onu sormak istedim bilen varsa veya bilgisi olan yazarsa çok sevinirim, genç emekli astsubaylar sitesinden sayın hamdi öyke bir yorum yapmış ama pek anlamadım, memurnetteki uzman ise Astsubay Okulsüresi bugün için borçlanmaya gerek kalınmaksızın hizmet olarak ilave edilen süre olmaktadır diye bir ifade kullanmış, memurnetteki arkadaşın süresi 18yıl 2 gün (15 Haziran 2002 tarihi itibarıyla okul süresi 4 ay çünkü kazai rüşt belgesi yok aynı devreyiz) benim okul sürem kazai rüşt ile birlikte daha fazla ben inceleyip öyle dilekçe yazmıştım SGKya , benim gibi mağdur olan çok arkadaş olduğuna eminim, inceleyip ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim, sonuçta boşuna tüfek çatmadık, ayrıca borçlanma oluyormu ne kadar saygılar

Cvp: astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu 4 yıl, 6 ay önce #1151

Sevgili Kardeşim, Sitemiz mesaj panosunda Sn.Yalçın AKYÜZ arkadaşımız ayni konuda sorduğu soruya verdiğim cevaptada belirtildiğim gibi SINIF OKULUNDA GEÇEN SÜRELER HİZMETTEN SAYILIR bu Em.San.Yasasında var; Bu sürelerin karşılığı Em.Sandığına ödendiğinden fiili hizmet süresi kabul edilir, ancak bu tarihin başlangıcında 18 yaşını doldurmuş olma şartı vardır.

Sizin hizmetinizi 17 yıl 9 ay 29 gün olarak kim hesapladı bilmiyorum ama yanlış doğru hesaplama aşağıdaki şekildi olmalıdır:

Siz 30.8.1989 yılında göreve başlayıp 17.10.2011 tarihinde açıktan yaşı doldurup emekli olmak üzere istifa etmişsiniz Bu durumda sizin 22 Yıl 1 ay 17 gün hizmetiniz vardır buna 5 yıl 5 ay 14 gün fiili hizmet zammınızı ilave edeceksiniz toplam 27 yıl 7 ay hizmetiniz olur (Sınıf okulu süreniz hariç)

Kazai rüşt kararınız 7 Şubat 1989 olduğunu belirtiyorsunuz kararda bu tarihtemi 18 yaşınızı doldurdunuz? yoksa sınıf okuluna girdiğiniz 12 Eylül 1988 tarihindemi buna göre hesaplama değişir; Şayet karar tarihinde 18 yaşınızı doldurduğunuz belirtiliyorsa 7 aylık süreyi;
12 Eylül 1888 tarihini kapsıyorsa 7 aylık süreyi; İlave edeceksiniz SONUÇ OLARAK Mahkeme kararında:

18 yaşınızı 12 Eylül 1988 ve daha önceki bir tarihte doldurduğunuz kabul edilmişse hizmetinize 1 yıl ilave edilecek bu durumda 28 yıl 7 ay hizmetiniz var

18 yaşınızı mahkemenin karar tarihi olan 7 Şubat 1989 tarihinde doldurduğunuz kabul edilmiş ise hizmetinize 7 ay ilave edilecek bu durumda ise 28 yıl 2 ay hizmetiniz var

Hesaplamayı buna göre yapacaksınız EMEKLİ SANDIĞINA BU BİLGİLERLE MÜRACAAT EDEREK HESAPLAMAYI İSTEYİN FARKLI BİR YANIT DURUMUNDA SİZE YİNE YARDIMCI OLURUZ

NOT.Borçlanma iki şekilde yapılabiliyor; Birincisi bizleri ilgilendirmiyor askerliğini er ve erbaş olarak yapanlar bu süreyi borçlanabilir
İkincisi istifa suretiyle yasal hizmet süresini tamamlamadan ayrılanlar eksik süreleri çalışmıyorlarsa prim ödeyerek tamamlayabilirler
Sınıf okullarına girmeden önce SGK bağlı iş yerlerinde çalışanların ödenen prim gün sayıları hizmete dahil edilir
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: karadenizli

Cvp: astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu 4 yıl, 6 ay önce #1160

• karadenizli
  • Taze Forumcu
sayın hocam, yine başınızı ağrıtıyorum ben gerçi 1 şubatta tekrar dilekçe yazacağım SGKna fakat Sosyal Güvenlik Kurumu önce yaş tesbiti yapıyorum onuda şöyle yapıyor 23 Mayıs 2002 yeni kanun (15 Haziran 2002 tarihne kadarolan hizmetler baz alıyor) bu tarihe kadar olan yıpranma payı, hizmet yılın toplamı senin hangi yaş grubuna dahil olduğunu ortaya çıkarıyor bende diyorumki eğer benim Astsubay Sınıf Okulunda geçen süremi HİZMET tensayarlarsa 47yaşa tabiyim ve bu haziran ve temmuzda emeklilik hak ediyorum, fakat saymamışlar 01 Ocak 1972 doğum tarihime göre ben 01 ocak 1990 tarihinde ancak 18yaşını tamamlıyorum. AMA SGK diyorki 18yaş altındaki süreleri hizmetten saymam için (bana 18yaş altı süreler kazai rüşt belgen varsa emekli sandığı iştirakçisi olabilirsin diye cevap gelmişti daha önceki dilekçeme) kazai rüşt ergenlik belirleme, memur olabilme, ailenin yetkisinden çıkma anlamında FAKAT astsubay okulandan ancak karne tatilinde kazai rüşt belgesi içinmahkemeye başvurduk mahkeme kararında halen astsubay okulunda okuduğumu, bu sene mezun olacağımı ve reşit sayılmam içinkarar çıktı fakat tarihi 07 şubat 1989 FAKAT SGK okuldan önce KAZAİ RÜŞT AL demiyor, mahkeme kararında tarih var ama halen okuduğumu belirtiyor zaten 07 şubat 1989dan itibaren reşit isem 48yaşa tabiyim değişen bir şey olmuyor çünkü emekliliğine 6yıl 6 aydan az kalanlar 47yaşa daha yukarısı 48yaşa tabi, okulun hepsini sayarlarsa benim için önemli, ama bütün mahkeme kararları, sgk nın kararlarında tarihi kazai rüşt için göremedim YANİ okuldan önce alınırdemiyor veya benim mahkeme kararımda şu tarihten sonra reşit olurda demiyor birmahkeme kararı var halen okuduğum busene mezun olacağım ve reşit sayılmam gerektiği vs. yoksa tarih önemli ise bir anlamı yok benim için çünkü ben bu yorumları MEMURNETte 1989lu astsubay ne zamanemekli olurşeklinde sorunun cevabını okudum oradaki arkadaşa SGK dan kazai rüşt belgen varmı diye sormuşlar oda yokmuş, olsa idi oda 47yaşa tabi idi SGK arkadaşa kazai rüşt kararının tarihini sormamış çok büyük haksızlıkvar bu işte neyse hayırlı akşamlar ASLINABAKARSANIZ BUKONU BİNLERCE ARKADAŞI İLGİLENDİRİYOR BÖYLEBİR ÇALIŞMA YAPIP FACEBOOK YADA SİTENİZE KOYUN bu konu genelde 1999 önce işe girmişastsubay arkadaşları çok ilgilendiriyor, ayrıca Sayın Hamdi ÖYKE beylikdüzü ilçe başkanı hizmetborçlanmasından bahsetmiş, genç emekli astsubaylar sitesinde gördüm , bu konuda çok mağdur arkadaş var çoğuda olayı bilmiyor ne SGK,NE TSK personelbaşkanlıkları olayın bilincinde değil SSK da 18yaş altı süreler sayılmıyor ama emekli sandığında sayılıyor ama kazai rüştbelgen var ise ve okudğun okulla alakalı mesleği seçersen diye bir madde var saygılar iyi geceler teşekkür ederm ilgilinize yani eğer 07 şubat 1989tarihinden itibaren reşit sayılırsam 7ay boşu boşuna tüfek çattım öyle birsaçmalık yok veya okuldan kazandı yazısı gönderdikerinden belirtmeleri lazımdı kazai rüştbelgesi ile gelin diye hakkımı nasıl alacağım ki

Cvp: astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu 4 yıl, 6 ay önce #1164

KARADENİZLİ rumuzu ile yorum yapan meslekdaşım;
Sitemiz assubayların özgür sesidir burada elbette sorunlarımızı ve çözüm konularını paylaşacağız ancak siz ayni konuda 4-5 form konusu açarak form'u işlemez hale getirmişsiniz ve yazılarında KÜFÜR ve suç oluşturacak ifadeler var bu nedenle bunlar silinmiştir. Sizi ilgilendiren konuda muhtelif platformlardaki bilgileri buraya taşımanız formun amaçlarına hizmet etmemektedir. Silinen formlardaki bazı sorularınıza kısa yanıtlar verip sizi bilgilendirmeyi amaçladık lütfen bu kurallara riayet ediniz.
1. Emeklilik süresini doldurmadan yaş'ı dışarıda geçirecek olanlar herhangi bir işte çalışabilirler ancak SGK emeklilik şartlarına göre son 7 yılın ortalamasında ençok hangi kurumda çalıştıysanız o kurumdan emekli olursunuz bu önemlidir.
2. Bankalar alacaklarını tahsil etmek için maaş,menkul gayri menkul kefil ne bulurlarsa icra işlemi yaparlar Maaşın ancak 1/4 ü haczedilebilir ama bunun dışındaki tüm gelirlere icra uygulanır
3. Em.Sandığı yasasına göre Kazai rüşt 18 yaşını doldurunca gerçekleşir sizin sınıf okuluna girdiğiniz tarihte 18 yaşından yada mahkemeden kazai rüşt kararı aldığınız tarihten sonra hizmete başlamış kabul edilirsiniz Mahkeme kararının tarihinden ziyade kararda belirtilen tarih önemlidir hizmetinizi size Sn.Gürpınar'ın yaptığı açıklamadaki bilgilere göre hesaplıyabilirsiniz.

Cvp: astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu 4 yıl, 5 ay önce #1195

Sevgili Meslektaşım duygularını çok iyi anlıyorum lakin sana verilen cevaplar tamamen doğru bende bu sonuca sgk kamu çalışanları emeklilik şubeyle görüştüm aynı şeyleri söylediler yazılanlar gibi hazırlama okulunda geçen süre değil ama sınıf okulunda geçen süre hizmetten sayılıyor ama fiili hizmet zammı yani yıpranma verilmiyor sınıf okuluna başladığınızda 18 yaşından küçük iseniz zaten sizde yazmışsınız kazai rüşt gerekiyor maalesef bunun dışında kanunda bir açıklık yok bende 10.01.1971 doğumluyum 05.09.1991 de sınıf okuluna başladım nasipse 30.08.2013 te emekli olacağım ama ne zaman maaş ve ikramiye alacağımı ne kuvvet nede sgk tam olarak söyleyemiyor daha ben ne yazayım sayın meslektaşım saygılarımla iyi günler dilerim

Cvp: astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu 4 yıl, 5 ay önce #1200

18 YAŞINDAN ÖNCE SINIF OKULUNDA GEÇEN SÜRELERİN EMEKLİLİKTEN SAYILMADIĞINI BİLİYORDUK SN.İSMAİL TURAN BU KONUDA ÖNEMLİ BİR BİLGİYE ULAŞMIŞTIR MESAJ PANOSUNDAKİ MÜJDE NİTELİĞİNDEKİ YAZISINI FORMA TAŞIYORUZ Sn.İsmail TURAN'a bu konudaki araştırmasından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Astsubay sınıf okulunda 18 yaşın altında geçen sürelerin de fiili hizmet süresinden sayılmasını gerektiren mahkeme kararını aşağıda sunuyorum.

DANIŞTAY 11.D. BİR KARARINDA; ASTSUBAY SINIF OKULUNDA GEÇEN SÜRENİN FİİLİ HİZMET SÜRESİNDEN SAYILMASI İÇİN 18 YAŞIN BİTİRİLMİŞ OLMASI ŞARTININ ARANMAYACAĞINA HÜKMETTİ.
Değerli Ziyaretçiler, Danıştay 11. Dairesi 25.12.2009 tarihli bir kararrında; Astsubay sınıf okulunu bitirerek doğrudan astsubaylığa nasbedilenlerin, bu okulda geçen sürelerinin fiili hizmet süresinden sayılması için 18 yaşını bitirmiş olmaları şartının aranmayacağı hakkında karar verdi.
DANIŞTAY 11. DAİRESİNİN 25.12.2009 TARİH VE Esas No : 2009/2407 Karar No : 2009/11048 SAYILI HÜKMÜ AŞAĞIDADIR.
ALINTI: DANIŞTAY BAŞKANLIĞI RESMİ İNTERNET SİTESİ, 124 sayılı Danıştay Dergisi
T.C.
D A N I Ş T A Y
Onbirinci Daire
Esas No : 2009/2407
Karar No : 2009/11048
Özeti : Astsubay sınıf okulunu bitirerek doğrudan astsubaylığa nasbedilenlerin, bu okulda geçen sürelerinin fiili hizmet süresinden sayılması için 18 yaşını bitirmiş olmaları şartının aranmayacağı hakkında.
Temyiz İsteminde Bulunan (Davacı) : ...
Vekili : Av. …
Karşı Taraf (Davalı) : Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
(T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü )
Vekili : Av. …
İstemin Özeti : Ankara 3. İdare Mahkemesince verilen 28.11.2008 tarih ve E:2008/814, K:2008/1829 sayılı kararın; davacı tarafından, temyizen incelenerek bozulması istenilmektedir.
Savunmanın Özeti : İstemin reddi gerektiği savunulmuştur.
Danıştay Tetkik Hakimi : Ragıp Atlı
Düşüncesi : 5434 sayılı Kanunun geçici 170. maddesi uyarınca davacının astsubay sınıf okulunda geçen ve kazai rüşt kararı ile reşit kılındığı döneme ait sürelerin fiili hizmet süresinden sayılması gerekeceğinden, mahkeme kararının bozulması gerektiği düşünülmektedir.
Danıştay Savcısı : Mehmet Ali Gümüş
Düşüncesi : Dava, TSK'da kıdemli başçavuş rütbesi ile görev yapmakta iken isteği üzerine istifa etmek suretiyle görevinden ayrılan davacının, astsubay sınıf okulunda geçen ve kazai rüşt kararı ile reşit kılındığı döneme ait sürelerin borçlandırılması yolundaki başvurusunun reddine dair işlemin iptali istemiyle açılmıştır.
5434 sayılı T.C Emekli Sandığı Kanununun Ek 21.maddesinde, bir meslek veya sanat okulunu bitirenlerden,Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kazai rüşt kararı almak suretiyle Sandığa tabi ve öğrenimleriyle ilgili göreve atananlar hakkında,anılan Kanunun 12. maddesinde öngörülen 18 yaşın bitirilmiş olması şartının aranmayacağı hükme bağlanmıştır.
Buna göre, davacı 16.04.1987 tarihinde kazai rüşt kararı aldığı ve 5434 sayılı Yasanın Ek 21.maddesi kapsamında olduğundan, kazai rüşt kararından sonraki hizmetlerinin borçlandırılması gerekirken, aksi yönde tesis edilen işlemin iptali istemiyle açılan davanın reddi yolundaki İdare Mahkemesi kararında yasal isabet görülmemiştir.
Açıklanan nedenle, temyiz isteminin kabulüyle belirtilen hususla sınırlı olmak kaydıyla İdare Mahkemesi kararının bozulması gerektiği düşünülmektedir.
TÜRK MİLLETİ ADINA
Hüküm veren Danıştay Onbirinci Dairesince dosyanın tekemmül ettiği görülmekle yürütmenin durdurulması istemi hakkında karar verilmeyerek işin gereği görüşüldü.
Dava, Kara Kuvvetleri Komutanlığında kıdemli başçavuş rütbesi ile görev yapmakta iken isteği üzerine istifa etmek suretiyle görevinden ayrılan davacının, astsubay sınıf okulunda geçen ve kazai rüşt kararı ile reşit kılındığı döneme ait sürelerin fiili hizmet süresinden sayılması yolundaki başvurusunun reddine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılmıştır.
İdare Mahkemesince, davacının 18 yaşını doldurduğu tarihte astsubaylığa nasbedilerek öğrenimi ile ilgili bir göreve başladığı, kazai rüşt kararının alındığı tarih itibari ile henüz mesleği ile ilgili bir göreve başlamaması nedeniyle, kazai rüşt kararı uyarınca 18 yaşın altında geçen hizmet süresinin, 5434 sayılı Kanunun 12. maddesi uyarınca fiili hizmet süresine dahil edilmesine olanak bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.
Davacı tarafından, mahkeme kararının hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek bozulması istenilmektedir.
5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 12. maddesinde bu Kanunla tanınan haklardan faydalanabilmek için Türk uyruğunda olmak ve 18 yaşını bitirmiş bulunmak gerektiği; 12/II-j, 15 ve 31. maddelerinde, astsubay sınıf okulu öğrencilerinin iştirakçi olarak ilgilendirilecekleri ve bu okulları bitirerek astsubay nasbedilenlerin sınıf okulunda geçen sürelerin fiili hizmetlerine ekleneği; ek 21. maddesinde, bir meslek veya sanat okulunu bitirenlerden, Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kazai rüşt kararı almak suretiyle Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığına tabi ve öğrenimleri ile ilgili görevlere atananlar hakkında, 5434 sayılı Kanunun 12. maddesinde yazılı 18 yaşın bitirilmiş olması şartının aranmayacağı hükme bağlanmıştır.
Aynı Kanunun geçici 170. maddesinin 2. fıkrasında; bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce ortaokul ve dengi okul, astsubay hazırlama okulu, lise ve dengi okul mezunu olup da, sınıf okullarını başarı ile bitirerek astsubay nasbedilenlerin astsubay sınıf okullarında geçen başarılı eğitim ve öğretim sürelerinin fiili hizmet müddetinden sayılacağı, bundan doğacak borçlanmanın iştirakçiler tarafından astsubay nasbedildikleri tarihteki astsubay çavuş aylığı üzerinden Emekli Sandığına bir yıl içinde ödeneceği, emekli durumunda bulunan astsubayların sınıf okullarında geçen başarılı eğitim ve öğretim sürelerinin fiili hizmet sürelerine eklenerek kurumca gerekli işlemlerin yapılacağı, Emekli Sandığınca bu hizmet müddetleri için çıkarılacak borç miktarlarının, iştirakçiler tarafından bir yıl içinde eşit taksitlerle Emekli Sandığına ödeneceği hükmüne yer verilmiştir.
Dosyanın incelenmesinden, 6.9.1986 tarihinde astsubay sınıf okuluna başlayan davacının, 30.8.1987 tarihinde astsubaylığa nasbedildiği, 18 yaşını doldurmaması nedeniyle okulda iken 16.4.1987 tarihinde kazai rüşt kararı aldırılmak suretiyle reşit kılındığı, astsubay teknisyen kadrosunda görev yapmakta iken isteği üzerine istifa ederek görevinden ayrıldığı, 18 yaşından önce kazai rüşt kararı aldığı astsubay sınıf okulunda geçen döneme ait sürelerin fiili hizmet süresinden sayılması yolundaki başvurusunun reddi üzerine bakılan davanın açıldığı anlaşılmıştır.
Yukarıda aktarılan Yasa hükümlerinde, astsubay sınıf okulu öğrencilerinin iştirakçi olarak 5434 sayılı Kanunla ilgilendirileceği, astsubay sınıf okulunu başarı ile bitirerek astsubaylığa nasbedilenlerin astsubay sınıf okulunda geçen başarılı eğitim ve öğretim sürelerinin fiili hizmet süresinden sayılacağı belirtilmiş olup, bu sürelerin fiili hizmet süresinden sayılması konusunda 18 yaşından sonraki sürelerin dikkate alınacağına ilişkin bir hükme de yer verilmemiştir.
Buna göre, astsubay sınıf okulu öğrencileri adına emekli keseneği yatırılmasını zorunlu kılan Yasa hükmü de değerlendirildiğinde, astsubay sınıf okulunu bitirerek doğrudan astsubaylığa nasbedilenlerin, bu okulda geçen sürelerinin fiili hizmet süresinden sayılması için 18 yaşını bitirmiş olmaları şartının aranmaması gerekmektedir.
Dolayısıyla, astsubay sınıf okulunu bitirdikten sonra, astsubaylığa nasbedilen ve okulda iken kazai rüşt kararı ile reşit kılınan davacının, 18 yaşından önce astsubay sınıf okulunda geçen sürelerinin fiili hizmet süresinden sayılması gerekirken, aksi yönde tesis edilen işlemde ve davanın reddi yolundaki İdare Mahkemesi kararında hukuka uyarlık görülmemiştir.
Açıklanan nedenlerle, davacı temyiz isteminin kabulü ile Ankara 3. İdare Mahkemesinin 28.11.2008 tarih ve E:2008/814, K:2008/1829 sayılı kararının bozulmasına, yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın adı geçen Mahkemeye gönderilmesine, yürütmenin durdurulması istemi hakkında bir karar verilmediğinden, 25,60 TL harcın istemi halinde davacıya iadesine, 25.12.2009 tarihinde oybirliği ile karar verildi.
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: enbuyuksensin

Cvp: astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu 4 yıl, 5 ay önce #1201

• karadenizli
  • Taze Forumcu
ilgilenen arkadaşa teşekkür ederiz, ben bu mahkeme kararı ile birlikte başka mahkeme kararlarını da ekleyerek SGK ya tekrardan dilekçe yazdım, hatta bu mahkeme kararınıda facebookta paylaştım. Eğer SGK astsubay sınıf okullarını hizmetten sayarsa bir yıl farkediyor YAŞ tespitinde (15 Haziran 2002 tarihi itibarıyla) umarım sayarlar. Ama Kaza Rüşt Kararının okula girmeden önce alınmasında fayda vardı saygılar

Cvp: astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu 3 yıl, 1 ay önce #1880

• halukkvc
  • Taze Forumcu
  • Gönderiler: 1
Merhabalar 10 cu ay 1970 doğumluyum 1984 yılı sağlık astsubay hazırlama okulu 1987 sağlık astsubay sınıf okulu girişliyim sınıf okuluna başlamadan önce haziran 1987 yılında kazai rüşt kararı aldım 1988 yılı mezunu sağlık astsubayı olarak 2012 yılı ocak ayında dilekçe verip mart ayında emekli oldum .Aynı tarihte okula girip aynı safahatlardan geçerek aynı tarihte emeklilik dilekçesi verip emkliye ayrılan sınıf arkadaşımın doğum tarihi kasım 1969 toplam hizmet yılı 30 yıl 6 ay hesaplanırken benim hizmet yılım 29 yıl 5 ay olarak hesaplanmış emekli ikramiyesini arkadaşım 63000 tl ben ise 59500 tl aldım emekli maaşı ise aylık yaklaşık 40 tl benden fazla almaktadır SGK ya yaptığım müracaat ta sınıf okulunda geçen süre 18 yaşını doldurmadığım için hizmetten sayılmadığı kazai rüşt kararı alsamda hizmetten sayılmayacağı tarafıma yazı ile bildirildi oysa meslek lisesi ,sağlık okulu ,hemşirelik ve ebelik okulları mezunu diğer devlet memuru görevlilerin hizmetleri kazai rüşt kararı alanlarda sayılmakta dır bu haksızlık ve eşitsizliktir konu ile ilgili danıştay 11. dairenin almış olduğu kararı ekleyip bimere başvurdum sonucu bekliyorum ayrıca konu ile ilgili bilgisi olan kişilerden yardımlarını ve görüşlerini bekliyorum saygılarımla.

Cvp: astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu 3 yıl, 1 ay önce #1882

Sn.Meslekdaşım sınıf okulunda geçen süreler emeklilikten sayılır bu konuda form bölümünde yeterli bilgi var ayrıca sitemiz yazarlarından Sn.İsmail TURAN'ın ASSUBAY HAKLARI isimli köşesinde bilgiler mevcut siz endişe etmeyin yanlış hesap BAĞDAT'tan döner dedikleri gibi SGK bu hatasını telafi edecektir aksi halde sizin dava ile hakkınızı alırsınız bu konuda gerek duyarsanız size hukuki destek verecek avukat meslekdaşlarımız var BİMER dilekçenizi muhtemelen SGK gönderecektir oradan alacağınız yanıta göre hareket edersiniz iyi günler diliyorum

Cvp: astsubay sınıf okullarının hizmetten sayılıyormu 3 ay, 3 hafta önce #2113

• aslan81
  • Taze Forumcu
  • Gönderiler: 6
abi 30yıl üstü için gelen cevap bakarmısın 4 günle 1yılı kaçırdın diyor çözemedim... tevellüdüm 20-09-1962,okul girişim 9-9-1980 emekli tarihim 15may2006
SGK YETKİLİSİ CEVABI:::İyi günler, Toplam hizmet süreniz 33 yıl 11 ay 26 gündür yuvarlama yapılıp 34 yıl olarak yazılmış, böyle yapılıyor. Hizmetleriniz içerisinde bulunan 2 yıl 1 ay itibari hizmetiniz var itibari hizmetlere ikramiye ödenmiyor. Bu süreler düşüldükten sonra kalan 1 tam yıl için emekli olduğunuzda aldığınız ikramiyenin 1/30 u 1293 tl hesabınıza gönderilmiştir.

6770 SAYILI TÜRKİYE CUMHURİYETİ EMEKLİ SANDIĞI KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN İLE 30 YIL ÜZERİ HİZMET SÜRELERİNE EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDENMESİNE İLİŞKİN OLARAK YAPILAN DÜZENLEME HAKKINDA
A Ç I K L A M A L A R
vBilindiği gibi, Anayasa Mahkemesinin 07/01/2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 25/12/2014 tarihli ve Esas No: 2013/111, Karar No:2014/195 sayılı İptal Kararı sonrasında emekli olan devlet memurlarına, ikramiyeye esas hizmet sürelerinin her tam yılına süre sınırı olmaksızın emekli ikramiyesi ödenmektedir.

vAnayasa Mahkemesinin söz konusu İptal Kararı, Kararın yürürlüğe girdiği 07/01/2015 tarihi öncesinde emekli olan veya vefat eden emekli ve hak sahipleri hakkında uygulanmamıştır.

vBu defa, 27/01/2017 tarihli ve 29961 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, 18/01/2017 tarihli ve 6770 sayılı “TÜRKİYE CUMHURİYETİ EMEKLİ SANDIĞI KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN” ile 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa eklenen geçici 226 ncı maddeyle; 07/01/2015 tarihinden önce emekli olan ve emekli oldukları tarihteki hükme bağlı sınırlama nedeniyle 30 yılı geçen sürelerine emekli ikramiyesi ödenmeyenlerin 30 yılı aşan her tam hizmet yılı için emekli ikramiyesi ödenmesine imkan tanınmıştır.

Bu kapsamda söz konusu Maddeye (5434 sayılı Kanunun geçici 226 ncı maddesi) ilişkin olarak aşağıdaki açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.
ØAnayasa Mahkemesinin 07/01/2015 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren İptal Kararı öncesinde emekli olan veya vefat eden, memur emeklilerinin kendileri veya dul ve yetimleri/kanuni varisleri, 30 yıllık üst sınır nedeniyle ödenmeyen ve 30 yılı aşan ikramiyeye konu her tam hizmet yılı için emekli ikramiyesi ödemesinden yararlandırılacaklardır.

ØÖdenecek emekli ikramiyesi, görevlerinden ayrıldıkları tarihteki (emeklilik, ölüm tarihi vb.) emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden ve aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar esas alınarak hesaplanacaktır. Ancak, otuz yılı aşan her tam hizmet yılı için .ödenecek ikramiye tutarı 50 Türk lirasının, ödenecek toplam ikramiye tutarı ise hiçbir şekilde 100 Türk lirasının altında olamayacaktır

ØDüzenleme kapsamında tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesi, emeklilerin kendilerinin veya hak sahiplerinin bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden 1 yıl içerisinde yapacakları başvurular esas alınarak ödenecektir.

Ø1 yıllık başvuru süresi hak düşürücü süre olup, bu 1 yıllık sürede başvuru yapılmaması halinde, sonradan yapılacak başvurular nedeniyle emekli ikramiyesi ödemesi yapılmayacaktır.

ØDüzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce başvuru yapıp dava açmamış olanların eski başvuruları, maddenin yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış sayılacaktır. Bu nedenle, daha önce başvuru yapmış olan ilgililerin yeni bir başvuru yapmalarına ihtiyaç bulunmamaktadır.

ØBaşvurular esas alınarak tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesinin 7.500 Türk Lirasına kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren üç ay içerisinde ödenecektir.

Ø7.500 Türk Lirası üzerindeki tutar ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayı içerisinde ödenecektir.

Ø30 yıl üzeri hizmet süresi karşılığında emekli ikramiyesi ödenmesi amacıyla açılmış ve devam eden (açılan dava nedeniyle henüz bir karar verilmemiş olan) davalarda, ilgililerden ayrıca bir başvuru şartı aranmaksızın düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihten itibaren üç ay içerisinde ilgililere gerekli ödeme yapılacaktır.

ØBu kapsamdaki (dava açan ve davaları henüz sonuçlanmamış olanlar) emekli ve hak sahiplerine ödenecek emekli ikramiyesi, dava öncesi yapmış oldukları başvuru tarihinden itibaren işleyecek kanuni faiziyle birlikte ödenecektir.

ØDavaları henüz sonuçlanmamış olanlar adına hesaplanacak emekli ikramiyesi ödemeleri de 7.500 Türk Liralık sınır esas alınarak ödenecektir.

ØDüzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmış davalar Mahkemelerce, davanın konusuz kalması sebebiyle karar verilmesine yer olmadığına karar verilmek suretiyle sonuçlandırılacaktır.

ØYargılama giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde bırakılacak ve vekalet ücretinin dörtte birine hükmedilecektir.

Ø Sosyal Güvenlik Kurumunca ilk derece mahkemelerince verilen kararlar hakkında kanun yollarına başvurulmayacak ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan itiraz veya temyiz başvurularından vazgeçmiş sayılacaktır.

ØBu kapsamda, emeklilik sonrası hayatını kaybeden emekliler adına yapılacak başvurular esas alınarak tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesi tutarları kanuni varislerine, görevleri sırasında hayatını kaybeden memurlar adına tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesi ise önceden olduğu gibi ölüm tarihinde aylığa müstahak olan dul ve yetimlerine veya aylığa müstahak dul yetimi bulunmayanların yine kanuni varislerine yapılacaktır.

ØDiğer taraftan, ilgili mevzuat dikkate alındığında emekli ikramiyesine esas hizmet sürelerine;

Özel sektörde geçen SSK (4/1-a) hizmetleri,

Bağ-Kur (4/1-b) hizmetleri,

506 sayılı Kanunun Geçici 20 nci maddesine tabi sandıklarda geçen hizmetler,

5434 sayılı Kanunun mülga 36 ve 37 inci maddeleri ile 5510 sayılı Kanunun 49 uncu maddesi ve 3160 sayılı Kanunun 15 inci maddesi kapsamında hak kazanılan itibari hizmet süreleri,

Resmi sektörde geçen ve kıdem tazminatı yada iş sonu tazminatı ödenmiş süreler veya kıdem tazminatına yada iş sonu tazminatına hak kazanmayacak şekilde sona eren SSK (4/1-a) hizmetleri,

Yurtdışı hizmetler (2147 ve 3201 sayılı Kanunlar kapsamında borçlanılan hizmetler dahil),

gibi süreler (ikramiyeye konu olmayan süreler) madde kapsamında yapılacak emekli ikramiyesi ödemelerinin hesabına dahil edilmeyecektir.
ØAyrıca, düzenleme kapsamında, emekli aylık ve emekli ikramiyesinin hesabında esas alınan ve aylık bağlandığı tarih itibariyle müstahak olunan bazı ek gösterge grupları için; 1 inci derece 4 üncü kademe göstergesi esas alınarak ilgili dönemdeki katsayılar itibariyle 01.01.1995 tarihinden 31.12.2014 tarihine kadarki dönemde 1 tam hizmet yılı karşılığında ödenebilecek azami emekli ikramiyesi tutarları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.
  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 1.88 saniye